Друга світова війна для всіх і досі залишається глибокою раною на серці. Тисячі зруйнованих міст, сімей і зламаних доль. Наше медове місто було одним із тих багатьох, які зазнали великих втрат під час війни. Мелітополь був захоплений німецькими фашистами 6 жовтня 1941 року.
У перші дні війни в Мелітополі на боротьбу з нацизмом в народне ополчення вступило понад 3 тисячі осіб, що дозволило організувати два стрілецьких полки. Понад 4 тис. чоловік створювали оборонні споруди навколо Мелітополя і на його вулицях. Для боротьби з німецьким десантом і бомбардуванням міста з повітря, створювалися добровільні винищувальні батальйони.
Під час окупації міста німцями з Мелітополя і району в Германію було вивезено понад 10 тис. осіб, вбито – 15 тисяч. Мелітополь був для гітлерівців важливим стратегічним пунктом, тут знаходилися великі сили Абверу і «СД». Великі надії окупанти покладали на створену тут лінію укріплень, що отримала назву «Вотан» – на честь бога давніх германців. Починалася вона в районі Василівки і тягнулася 150 км. через Токмак, Молочанськ до Азовського моря, вздовж річки Молочної. Ця лінія доповнювалась мінними полями та різного роду перешкодами, адже падіння Мелітополя відкривало радянським військам шлях до Криму.Німці стягнули сюди 70 тисячну армію.
Основним опорним пунктом лінії був Мелітополь. Фашистське командування називало його ключем до «залізних воріт Криму» і надавало велике значення утриманню Мелітополя, з його втратою руйнувалася вся лінія оборони. 6-й німецькій армії був відданий наказ – утримати місто за всяку ціну. Для підняття духу гітлерівських солдатів і офіцерів їм виплачувалася потрійна платня, а в Берліні карбувалася медаль «За оборону Мелітопольских позицій».
З 20 вересня 1943 року гітлерівці почали планомірне знищення міста: підірвали електростанцію, водонапірну вежу, телеграфну станцію, спалили десятки житлових будинків, лікарні, школи.
Бої Радянської Армії за Мелітополь восени 1943 року часто називають «малим Сталінградом». Гітлерівці оборонялися завзято і зле. 23 жовтня 1943 року над Мелітополем замайорів прапор Перемоги. Багато крові солдатської пролилося в ті дні на нашій землі. В ході Мелітопольської операції німецькі війська втратили убитими 4 тисячі чоловік, а радянські війська – понад 42 тисяч чоловік. Визволителям міста, що відзначились в боях за Мелітополь, Абдалову, Байбулатову, Карапетяну, Хайло, Шахновічу і ряду інших було присвоєно звання Героїв Радянського Союзу. Їх іменами названі деякі вулиці міста. А головна площа міста поправу має назву «Площа Перемоги».
У визволенні міста брали участь 69 військових з’єднань загальною чисельністю понад сто тисяч осіб. В ході Мелітопольської операції було знищено 78 тисяч і взято в полон понад 13 тисяч гітлерівських солдатів і офіцерів. Знищено понад 800 танків і самохідних гармат. За подвиги, здійснені в ході Мелітопольської операції, 87 бійців і командирів удостоєні звання Героя Радянського Союзу.
Все далі відлуння війни, але мелітопольці пам’ятають своїх визволителів. Іменами загиблих героїв названі вулиці нашого міста.
Вічна пам’ять усім тим, хто кував перемогу, працюючи на заводах і фабриках, у наукових установах, на ланах і фермах, хто боровся із ворогом у партизанських загонах і підпіллі, у Русі Опору за межами Батьківщини, хто не скорився і загинув у концентраційних таборах.
Вічна слава героям, полеглим в боротьбі за свободу і незалежність нашої Батьківщини.Низький уклін і глибока шана ветеранам та тим, хто захищає наш сьогоднішній день і виборює майбутній. Від щирого серця бажаємо вам здоров'я та довголіття. Нехай у ваших серцях ніколи не згасає вогник надії на щасливе майбутнє нашої країни.
Comments